• Rozpoznanie zatrzymania krążenia w PANDEMII

Pamiętaj, że... brak oddechu jest najpewniejszym objawem wskazującym na Nagłe Zatrzymanie Krążenia ! Więc: brak reakcji chorego + oddechu = brak krążenia = działaj jak najszybciej . ale....

Najpierw potrzaśnij chorym, zawołąj go.  Do rozpoznania braku oddechu lub oddechu agonalnego, (pojedyńcze słabe oddechy które traktujemy tak jak brak oddechu) ze względu na ryzyko zakażenia  użyj tylko WZROKU a nie 3 zmysłów ! , obserwuj  z odległości czy rusza się klatka piersiowa i brzuch
Jeśli jesteś od razu pewien ze chory  jest nieprzytomny i nie oddycha - zacznij resuscytacje ! HANDS ONLY - sam "masaż serca"

NIE  UDRAŻNIAJ  DRÓG ODDECHOWYCH  I   NIE UMIESZCZAJ SWOJEJ TWARZY PRZY USTACH POSZKODOWANEGO !!!  

jeśli masz 2 maski załóż choremu i sobie, jeśli jedną -  załóż choremu, nie masz : zasłoń czymś usta,Grafika - jak sprawdzić czy chory oddycha

 

 Wezwij pogotowie  tel 112, gdy rozpoznałeś  zatrzymanie krążenia i jak najszybciej rozpocznij masaż serca czyli szybkie (100/min lub >120/min) i mocne (by kl. piersiowa ugięła się na 5-6 cm) uciski kładąc ręce na środku klatki piersiowej. Ważne by klatka piersiowa rozprężała się po każdym ucisku.
UWAGA: Ratownicy niemedyczni ,nie powinni tracić czasu na poszukiwanie tętna. 
Wyczucie pulsu u chorego w ciężkim stanie - nawet na dużych tętnicach, tj. udowej, szyjnej - jest trudne a u dzieci bardzo trudne nawet dla doświadczonego ratownika.

JEŚLI MASZ AED WŁĄCZ URZĄDZENIE I PRZYKLEJ ELEKTRODY - AED powie co robić

 

 

<<<  Czas reakcji   Reanimacja krążeniowo- oddechowa >>>

 

 
Znajdź najbliższy Automatyczny Defibrylator (AED):
 

Dlaczego „Ratuj z sercem”?
< >
 

Nazwa i logo projektu


„Ratuj z sercem” oznacza: z zaangażowaniem, poświęcając własne siły i czas. Nazwaliśmy tak projekt, chcąc pokazać wysiłek wielu ludzi, instytucji, których celem jest pomoc chorym po zatrzymaniu akcji serca. Logo projektu stanowi symbol połączonych serc.

Cele i wartości


Nasz cel to nakreślenie MAPY ukazującej umiejscowienie wszystkich automatycznych defibrylatorów  AED w POLSCE  oraz odzwierciedlającej i stymulującej aktywność społeczną. Bliskie Wam lokalizacje  AED  oraz zamieszczone algorytmy mają sprawić by  resuscytacja  była prosta i skuteczna  Ostateczny rezultat:  skuteczniejszy system ułatwiajacy defibrylację  i resuscytację w kazdym miejscu zatrzymania krażenia.           "Kto ratuje jedno życie..... ratuje Cały Swiat" 

Zastrzeżenie prawne

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej.  W żadnym wypadku treści edukacyjne  zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić certyfikowanego szkolenia . Wszelkie informacje o AED zamieszczone na stronie internetowej zostały przedstawione w dobrej wierze z zachowaniem najwyższej staranności, jednakże dane pochodzą z wielu źródeł i mogły ulec zmianie, stąd autorzy MAPY AED i strony RzS nie ponoszą  odpowiedzialności za kompletność i rzetelność zamieszczonych informacji. RzS zastrzega sobie prawo zmiany zawartości strony internetowej w każdym czasie i w dowolnym zakresie bez uprzedniego zawiadomienia i nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencji wynikające z dokonanych zmian.  Korzystanie z treści merytorycznej i graficznej jest bezpłatne, lecz wymaga uzyskania zgody autorów  i zaznaczenia źródła.

.