Profesjonalna opieka poresuscytacyjna

Powrót krążenia krwi nie oznacza końca leczenia po Nagłym Zatrzymaniu Krążenia (NZK).
Ogromny wpływ na dalsze rokowanie pacjenta ma wysoka jakość terapii po NZK. Istotne jest właściwe monitorowanie, bezpieczny transport chorego, wspomaganie funkcji narządów, leczenie przyczyny NZK np zawału serca. Jednym słowem: profesjonalna opieka poresuscytacyjna.

Prowadzenie jej wykracza już poza zakres kompetencji i umiejętności ratowników niemedycznych - specjalizują się w niej zawodowe służby medyczne. Akcję reanimacyjna rozpoczętą w miejscu zdarzenia kontynuuje zespół Karetki Specjalistycznej (Reanimacyjnej). Dalsza profesjonalna opieka poresuscytacyjna prowadzona jest w Oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii,  takim jak nasz OAiIT z NK w Katowicach- Ochojcu 
 

W OIT można monitorować stan chorego oraz  wspomagać funkcje płuc prowadząc sztuczną wentylację respiratorem, leczyć zaburzenia pracy serca za pomocą klasycznych manualnych defibrylatorów i stymulatorów (rozruszników) oraz leków, wspomagać niewydolne serce za pomocą tzw. kontrapulsacji aortalnej (IABP), wspomagać funkcję nerek za pomocą dializ lub przy łóżku chorego hemodiafiltracją.

 

A co oznacza niebieski kolor mózgu w  4 sercu/ogniwie łańcucha ? Symbolizuje hipotermię terapeutyczną czyli ochładzanie chorego bezpośrednio po NZK do 32-34 st C by ochronić jego mózg i zwiększyć szanse wybudzenia ze śpiączki, w której chorzy są często po reanimacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<<<  Szkolenia godne polecenia   ICD - defibrylatory wszczepiane >>>

 
Znajdź najbliższy Automatyczny Defibrylator (AED):
 

Dlaczego „Ratuj z sercem”?
< >
 

Nazwa i logo projektu


„Ratuj z sercem” oznacza: z zaangażowaniem, poświęcając własne siły i czas. Nazwaliśmy tak projekt, chcąc pokazać wysiłek wielu ludzi, instytucji, których celem jest pomoc chorym po zatrzymaniu akcji serca. Logo projektu stanowi symbol połączonych serc.

Cele i wartości


Nasz cel to nakreślenie MAPY ukazującej umiejscowienie wszystkich automatycznych defibrylatorów  AED w POLSCE  oraz odzwierciedlającej i stymulującej aktywność społeczną. Bliskie Wam lokalizacje  AED  oraz zamieszczone algorytmy mają sprawić by  resuscytacja  była prosta i skuteczna  Ostateczny rezultat:  skuteczniejszy system ułatwiajacy defibrylację  i resuscytację w kazdym miejscu zatrzymania krażenia.           "Kto ratuje jedno życie..... ratuje Cały Swiat" 

Zastrzeżenie prawne

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej.  W żadnym wypadku treści edukacyjne  zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić certyfikowanego szkolenia . Wszelkie informacje o AED zamieszczone na stronie internetowej zostały przedstawione w dobrej wierze z zachowaniem najwyższej staranności, jednakże dane pochodzą z wielu źródeł i mogły ulec zmianie, stąd autorzy MAPY AED i strony RzS nie ponoszą  odpowiedzialności za kompletność i rzetelność zamieszczonych informacji. RzS zastrzega sobie prawo zmiany zawartości strony internetowej w każdym czasie i w dowolnym zakresie bez uprzedniego zawiadomienia i nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencji wynikające z dokonanych zmian.  Korzystanie z treści merytorycznej i graficznej jest bezpłatne, lecz wymaga uzyskania zgody autorów  i zaznaczenia źródła.

.