Czy sam masaż serca może być skuteczny?

Wytyczne 2010

 

 • Od 2010 roku wiemy, że zastosowanie przez ratowników świadków zdarzenia którzy nie byli szkoleni w reanimacji, wyłącznie ucisków - jest efektywne i może uratować życie !!
 • Pomocny jest telefoniczny instruktaż np. dyspozytora pogotowia.

 • UCISKAJ SZYBKO I MOCNO, ROZPOCZNIJ NATYCHMIAST!

 • JEŚLI CHORY NIE ODPOWIADA I NIE REAGUJE, NACISKAJ NA ŚRODEK KLATKI PIERSIOWEJ NA GŁĘBOKOŚĆ 5 CM Z CZĘSTOŚCIĄ CO NAJMNIEJ 100/MIN.

  Pomoże to choremu na początku reanimacji - do czasu, gdy chorego przejmie profesjonalny zespół, który udrożni drogi oddechowe i zapewni sztuczną wentylację płuc.
  • Obecny 2010 światowy standard reanimacji dowodzi, że masaż 30 ucisków i wentylacja 2 oddechy (5 cykli 30:2, trwających 2 min) mają prowadzić ratownicy przeszkoleni i medyczni.
 • Sam masaż serca (z częstością 100/min) wskazany jest, także gdy występują przeszkody uniemożliwiające wentylację „usta-usta”, tj. zakażenia, rany twarzy poszkodowanego, a także opory psychiczne ratownika.
 • Wiele badań potwierdziło już wysoką skuteczność samego masażu serca, jednakże należy pamiętać, że są grupy osób, u których oddychanie jest nadal ważne: dzieci, osoby powieszone, podtopione, z wyjściową niewydolnością oddechową

 • UWAGA: W zestawie z AED znajduje się zwykle maseczka do wentylacji „usta-usta”.

 

 

<<<  Reanimacja nie powiodła się - co dalej?   |  Defibrylacja i migotanie komór serca >>>

 
Znajdź najbliższy Automatyczny Defibrylator (AED):
 

Dlaczego „Ratuj z sercem”?
< >
 

Nazwa i logo projektu


„Ratuj z sercem” oznacza: z zaangażowaniem, poświęcając własne siły i czas. Nazwaliśmy tak projekt, chcąc pokazać wysiłek wielu ludzi, instytucji, których celem jest pomoc chorym po zatrzymaniu akcji serca. Logo projektu stanowi symbol połączonych serc.

Cele i wartości


Nasz cel to nakreślenie MAPY ukazującej umiejscowienie wszystkich automatycznych defibrylatorów  AED w POLSCE  oraz odzwierciedlającej i stymulującej aktywność społeczną. Bliskie Wam lokalizacje  AED  oraz zamieszczone algorytmy mają sprawić by  resuscytacja  była prosta i skuteczna  Ostateczny rezultat:  skuteczniejszy system ułatwiajacy defibrylację  i resuscytację w kazdym miejscu zatrzymania krażenia.           "Kto ratuje jedno życie..... ratuje Cały Swiat" 

Zastrzeżenie prawne

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej.  W żadnym wypadku treści edukacyjne  zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić certyfikowanego szkolenia . Wszelkie informacje o AED zamieszczone na stronie internetowej zostały przedstawione w dobrej wierze z zachowaniem najwyższej staranności, jednakże dane pochodzą z wielu źródeł i mogły ulec zmianie, stąd autorzy MAPY AED i strony RzS nie ponoszą  odpowiedzialności za kompletność i rzetelność zamieszczonych informacji. RzS zastrzega sobie prawo zmiany zawartości strony internetowej w każdym czasie i w dowolnym zakresie bez uprzedniego zawiadomienia i nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencji wynikające z dokonanych zmian.  Korzystanie z treści merytorycznej i graficznej jest bezpłatne, lecz wymaga uzyskania zgody autorów  i zaznaczenia źródła.

.