Zmiany 2010: Rozpoznanie zatrzymania krążenia

Pamiętaj, że... brak oddechu jest najpewniejszym objawem wskazującym na Nagłe Zatrzymanie Krążenia ! Więc: brak reakcji chorego + oddechu = brak krążenia = działaj jak najszybciej !

Do rozpoznania braku oddechu lub oddechu agonalnego, który traktujemy tak jak brak oddechu (są to pojedyncze słabe oddechy, westchnięcia) możesz użyć 3 zmysłów: wzroku, słuchu i czucia, pochylając się nad głową chorego i kierując wzrok na jego klatkę piersiową. Jeśli jesteś od razu pewien ze chory nie oddycha - zacznij reanimację !.

Grafika - jak sprawdzić czy chory oddychaW myśl zasady: „nie widzę, nie słyszę, nie czuję - pogotowia potrzebuję” – wezwij pogotowie, gdy rozpoznałeś brak oddechu, a więc - zatrzymanie krążenia i jak najszybciej rozpocznij masaż serca czyli szybkie (100/min lub >100/min) i mocne (by kl. piersiowa ugięła się na nie mniej niż 5 cm) uciski kładąc ręce na środku klatki piersiowej. Ważne by klatka piersiowa rozprężała się po każdym ucisku.

UWAGA: Ratownicy niemedyczni nie powinni tracić czasu na poszukiwanie tętna. Wyczucie pulsu
u chorego w ciężkim stanie - nawet na dużych tętnicach, tj. udowej, szyjnej - jest trudne a u dzieci bardzo trudne nawet dla doświadczonego ratownika.

 

<<<  Czas reakcji   Reanimacja krążeniowo- oddechowa >>>

 
Znajdź najbliższy Automatyczny Defibrylator (AED):
 

Dlaczego „Ratuj z sercem”?
< >
 

Nazwa i logo projektu


„Ratuj z sercem” oznacza: z zaangażowaniem, poświęcając własne siły i czas. Nazwaliśmy tak projekt, chcąc pokazać wysiłek wielu ludzi, instytucji, których zadaniem - często również pasją - jest pomoc chorym po zatrzymaniu akcji serca. Logo projektu stanowi symbol połączonych serc.

Cele i wartości


Nasz cel to nakreślenie mapy precyzyjnie ukazującej umiejscowienie wszystkich automatycznych defibrylatorów w Polsce oraz odzwierciedlającej i stymulującej aktywność społeczną. Wiedzę wynikającą z naszej mapy AED  oraz zamieszczone materiały edukacyjne chcemy wykorzystać  do poszerzenia wiedzy o tym jak prosta i skuteczna może być reanimacja. Ostatecznym rezultatem ma być stworzenie  skuteczniejszego systemu ułatwiajacego niesienie pierwszej pomocy.

Zastrzeżenie prawne

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej.  W żadnym wypadku treści edukacyjne  zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić certyfikowanego szkolenia . Wszelkie informacje o AED zamieszczone na stronie internetowej zostały przedstawione w dobrej wierze z zachowaniem najwyższej staranności, jednakże dane pochodzą z wielu źródeł i mogły ulec zmianie, stąd autorzy MAPY AED i strony RzS nie ponoszą  odpowiedzialności za kompletność i rzetelność zamieszczonych informacji. RzS zastrzega sobie prawo zmiany zawartości strony internetowej w każdym czasie i w dowolnym zakresie bez uprzedniego zawiadomienia i nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencji wynikające z dokonanych zmian.  Korzystanie z treści merytorycznej i graficznej jest bezpłatne, lecz wymaga uzyskania zgody autorów  i zaznaczenia źródła.

.